czwartek, 23 sierpnia 2012

Moja pierwsza poważna konstukcja

Kilka dni temu zafascynowałem się projektami DIY wykonanymi ze szkła. Tektura, plastik, papier wydają się zabawą w porównaniu do precyzji, delikatności, ale i zdecydowania potrzebnego do cięcia szkła i jego dalszej obróbki. To miał być mój pierwszy projekt - zacznę z grubej rury - pomyślałem, w końcu "kto gra grubo, wygrać musi" ;) Zacznę od maszyny do cięcia szkła.

Całą swoją zabawę uwieczniłem na 16 zdjęciach do których dodałem małe wyjaśnienia i wskazówki. Pomimo tego, że całość wydaje się dość prosta i przyjemna (w sumie tak jest), to zalecam jednak ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku na każdym etapie projektu.

1. Projekt i przygotowania


szkic projektu


Pierwszą rzeczą którą musisz wiedzieć, jest to, że cały projekt, od pierwotnej koncepcji do ostatniego cięcia, zajął mi 2 godziny. Używałem tylko części, które znalazłem gdzieś w domowej narzędziowni (stąd niektóre elementy mogą wydawać się lekko niedopasowane, bądź po prostu inne.

Podstawą jest przygotowanie miejsca pracy - będziesz potrzebować dość dużego blatu, odrobiny światła i kawałka podłogi, który nie boi się pyłu i drewnianych wiór ;-) Do "pękania" butelki przyda się zlew, choć na dobrą sprawę, można to zrobić również w wiadrze, bądź innej misce.

Poniżej lista materiałów i narzędzi, których użyłem we własnym projekcie:

Materiały:

1x deska
3x kątownik
7x wkręt (różne rodzaje)
1x śrbua
1x korek (zwykły, od wina, może być gumowy)
1x zacisk rowerowy (popularny przy siodełkach)
4x podkładka
wrzątek, zimna woda i butelki do cięcia

Narzędzia

- nóż do szkła
- ołówek
- linijka
- śrubokręt
- wiertarka
- wiertła do drewna (kilka rozmiarów)
- klucz do śrub
- papier ścierny
- gogle ochronne/okulary (! pomimo tego, że nic nie powinno odprysnąć, lepiej je mieć, niż nie mieć  :)!)Oczywiście, w Twoim projekcie mogą znaleźć się zupełnie inne materiały, tak jak pisałem wcześniej, projekt powstał w ciągu 2godzin z losowo dobieranych części ;) jeśli chcesz to odtworzyć potraktuj ten wpis jako inspirację.

2. Budowa głowicy tnącej

Korzystając z kątownika, śruby i kilku podkładek stworzyłem głowicę tnącą, albo bardziej fantazyjnie mówiąc "ramie tnące" =D Długozastanawiałem się nad sposobem stabilizacji noża, ostatecznie wpadłem na pomysł wykorzystania otworu w jego dolnej części (ta konstrukcja noża jest chyba uniwersalna).

klucz jest lekko zardzewiały, omyłkowo zostawiłem go w samochodowym
bagażniku na rowery, jeździł na dachu przez cały sezon ;-)

front uchwytu - widać sposób łączenia noża i kątownika

tył uchwytu - nie mam pojęcia do czego służył ten kawałek metalu,
którego użyłem jako podkładki, ale sprawdził się świetnie

3. Podstawa


Podstawą mojego narzędzia została płyta wiórowa z jakiegoś starego mebla, prawdopodobnie wybór większego powierzchniowo materiału, pozwoliłby na większe pole dla konstruktora. U mnie było na styk.

Przy użyciu ołówka i umieszczenia elementów "na sucho" możemy sprawdzić,
czy wszystko, po przykręceniu będzie grało. Linijka pozwala na zmierzenie
otworów w kątownikach, dobór odpowiednich wkrętów i wiertełPROTIP:  „Mierz dwa razy, tnij raz" - prawo cieśli

po wierceniu warto skorzystać z odkurzacza :)

4. Docisk

Na pierwszym zdjęciu, przedstawiającym projekt, można zauważyć mój wstępny szkic docisku. Większość butelek posiada z różnych względów półkoliste denko. Z tego powodu zastosowanie samego kątownika mogłoby doprowadzić do dużej niestabilności butelki. Rozwiązałem ten problem odcinając kawałek zwykłego korka, krótkiego wkrętu i uszczelki.


PROTIP: Tnąc korek nożem tapicerskim, uważaj na paluchy!

5. Montaż 

Przykręcamy wszystkie elementy, odpowiednio dobierając wkręty (zarówno szerokość i długość, ale o tym za chwilę).


kto gra grubo, wygrać musi
do stabilizacji szyjki użyłem dość nietypowego kątownika,
nie widzę jednak problemu, żeby użyć zwykłego z dokręconą śrubą
o odpowiedniej średnicy, bądź gumowym korkiem (tak jak w docisku)

Podsumowując projekt, muszę przyznać, że od bardzo dawna nie miałem takiej radochy z tworzenia i dobierania puzli w 3d, polecam nawet jeśli ma wam nie wyjść =)
I krytycznie patrząc na projekt: do głowicy użyłem zbyt długich wkrętów, które próbowałem przyciąć (na krótkie wywierciłem zbyt duże otwory), jednak szybko przestałem przypominając sobie o mocowaniu docisku, które również wystaje na dole (to był super pomysł, można szybkim wuchem wyjąć i zamontować kolejną butelkę ;)

PROTIP: Wiercąc dziury i licząc wszystkie odległości, weź pod uwagę luzy, które będziesz mógł kontrolować poprzez dokręcenie wkrętów/zacisk śrub, a jednocześnie delikatnie zmienić położenie (butelki różnych producentów się trochę różnią rozmiarem)

6. Cięcie


Teoria prezentuje się następująco - tniemy butelkę (właściwie, to ją rysujemy), następnie zakładamy gogle ochronne i nad zlewem polewamy krawędź butelki (możliwie najdokładniej samą krawędź) na zmianę wrzątkiem i lodowatą wodą (może przesadziłem z lodowatą, ale jak najzimniejszą). Nie należy butelką stukać, pukać ani jej niczym obijać, ciśnienie i różnica temperatur powinna spowodować dźwięk brzmiący jak <klong> i do tego nalerzy dążyć :)

PROTIP: Dobrego cięcia szkła nie widać, dobre cięcie słychać

pierwsza próba, niestety nieudana (podobno czasami bywa, chociaż
wydaje mi się, że w tym przypadku niedokładnie ustabilizowałem butelkę:)
kolejna próba okazała się sukcesem

tak powinno wyglądać idealne cięcie, ostre krawędzie
(w przypadku produkcji szklanek etc.) warto przeszlifować drobnym papierem ściernym

krawędź górnej częśći też jest niezła, najważniejsze to idealny poziom, który wskazuje
na prawidłową stabilizację butelki przy cięciu

I to już koniec :)
Mam nadzieję, że komuś z was przyda się ten poradnik i zainspiruje was do eksperymentów i modyfikacji (widzę przezroczyste szkło, myślę farby do szkła, folia frost, szablon :) Zachęcam do lajkowania profilu tego bloga na fejsbuku i komentowania - wasza oglądalność powoduje powstawanie kolejnych wpisów i projektów - z góry dzięki!

4 komentarze:

  1. łeb jak sklep! super pomysł :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda ładnie, ale pewność cięcia daje tylko cięcie wodą! Efekty są niesamowite. W cięciu szkła (i nie tylko) specjalizuje się gdyńska firma Robocut www.robocut.pl Polecam :)

    OdpowiedzUsuń