piątek, 21 września 2012

Rebranding: Kolumbia

Kolumbia to podobno miejsce specyficzne, dla polaków bardzo odległe, może trochę zrozumiałe dla widzów Cejrowskiego, reszcie kojarzy się z białymi wąsami Pablo Escobara i doskonałą kawą :)
Jak można przeczytać na stronie promocyjnej - Kolumbia to ogromny kraj, mający znaczny wpływ na całą Amerykę Południową, z uwagi na zaludnienie i powierzchnię, bardzo zróżnicowany, śliczny i bogaty (w domyśle koką płynący ;) przed utrwaleniem takiego obrazu stanęły agencje - Sancho BBDO oraz BBD.Sam znak nie powala, dość prosty, bezszeryfowy, symetryczny krój pisma, dopełniony kilkoma kolorowymi bryłami podstawowymi, ale przecież branding to nie tylko sam znak, ale też wszystko w około, ta niepisana reguła, której uczymy się oglądając podobne formy... zobaczcie zresztą sami.


Po obejrzeniu filmu wszystko staje się jasne, mimo, że nie szukałem, ani wersji angielskiej, ani specjalnie nie przypominałem sobie hiszpańskiego :) Fajnie z nowym logo współgra copy - LA RESPUESTA ES, co oznacza odpowiedzią jest...Niestety, po obejrzeniu takich prezentacji projektów zawsze zaczynam się zastanawiać - czemu u nas jest taka lipa, przecież mamy zespoły designerów/grafików/reklamiarzy/marketingowców którzy niczym, powtarzam, niczym nie ustępują zachodnim i wschodnim kolegom z branży. Dlaczego urzędy publiczne prześcigają się w zamówieniach publicznych i konkursach na identyfikacje, które kończą się na logo i tak naprawdę nie przynoszą żadnych efektów poza pogłębianiem dziury budżetowej? Dlaczego nie można wprowadzić jednolitego systemu identyfikacyjnego na wzór Niemiec bądź Holandii? Dlaczego polski znak promocyjny wygląda jak clipart wycięty prosto z Word'a i konserwacji zbliżonej do Ecce Homo? 

Jakby ktoś chciał obejrzeć jak ta sprawa wygląda na świecie, to polecam zestawienie niemieckiego portalu designtagenbuch odkopane przez Alw - http://www.designtagebuch.de/wiki/tourismus-logos/

Jeżeli ktoś nie zrozumiał o co mi chodzi, polecam obejrzenie małego zestawienia znaków polskich gmin i wsi  http://blog.xixi-studio.pl/wp-content/uploads/2011/05/logo-polskich-gmin-i-powiatow.jpg 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz